Příručka nejen pro nováčky
Podnětem k sepsání tohoto pamfletu se mi staly donekonečna se opakující debaty a dotazy našich nováčků. Tímto se rozhodně do nikoho nechci navážet, nikoho zesměšňovat, jen to píšu sem tam trochu odlehčenou formou, aby se to dalo číst. Pokud se v tom někdo náhodou pozná tak sorry 😀 Za případné gramatické a stylistické chyby se omlouvám.
„Wow, právě jsem se domů doplazil z prvního tréninku s borcema ze SKSKBP, byl to nářez a měl bych začít pracovat na zbroji, ať to šaškování po tělocvičně taky k něčemu je! Ale čím začít? Mrkneme co říká strejda google… Hustý, na aukru někdo prodává za 10000 plechový nohy a píše tam že to sou nohy pro opravdový rytíře, jdu do toho, ta cena je určitě dobrá, přece by mě neodrbal…“
Tak takhle prosím ne, vážený nováčku. Raději obětuj 10 minut paření Diabla a přečti si tento článek, ušetří ti to hromadu peněz, času a vzteku, který si můžeš raději vybíjet na protivníkovi v kolbišti.
Nejdříve si zapamatuj těchto 6 železných pravidel, kterými se VŽDY řiď, jinak špatně dopadneš:
1. Veškerá bojová výzbroj musí odpovídat mezinárodně stanoveným regulím.
Regule nalezneš na našich stránkách v sekci pravidla. Je to trochu složitější čtení, ale každý je musí znát. Stojí tam, z jakého a jak silného materiálu má být ta která část zbroje vyrobena. Cokoli jiného může být životu nebezpečné!
2. Nakupuj pouze přímo od osvědčených a doporučených výrobců.
Známe spoustu výrobců, kteří ví jak vyrobit věci na plnokontaktní šerm, mají dobré ceny a jsou spolehliví. Nemá cenu kupovat věci od překupníků, firem s párty kostýmama, na Aukru a podobně. Šermířský bazar může být občas užitečný ale je potřeba dávat si pozor na to, co kupuješ. Pokud najdeš nového výrobce, kterého neznáme, dej jeho odkaz do skupiny klubu a zeptej se na názory ostatních. Seznamy řemeslníků nalezneš na konci článku.
3. Cokoli kupuješ, nejdříve konzultuj s ostatními.
Máme již velmi mnoho zkušeností s pořizováním výbavy, máme mezi sebou ruského šampiona, zkušeného bijce a výrobce zbrojí Dimu, který ví nejlépe, jak má co fungovat a předal nám své zkušenosti. Nemá cenu vymýšlet něco nového, když máme lety prověřené systémy jak co dělat. Rádi ti poradíme se vším, co nenalezneš v tomto článku. Stačí se zeptat.
4. Nech si poradit od zkušenějších.
Tohle už tady sice padlo několikrát, není na škodu si to ale připomenout v extra bodu. Ušetří ti to mnoho zdrojů, jak těch lidských, tak hlavně těch finančních.
5. Nespěchej.
Nespěchej, vážně. Víme, že chceš co nejdříve kosit soupeře a všem ukázat, jak jsi zlý, drsný a nepřemožitelný, ale pořizování výbavy chce čas a trpělivost. Nekupuj tedy za každou cenu cokoli, co ti přijde pod ruku, i když to třeba nebude úplně špatný výrobek.
6. Postupuj v souladu s historií.
Ano, děláme sice sport, je ale založený na historii, musíme se tedy podle toho chovat. Není možné kombinovat částí zbrojí, které se v historii vyskytovaly v naprosto odlišných obdobích nebo v naprosto odlišných končinách. Např. Mongolský nájezdník nenosil ke své jezdecké zbroji plechové ruce středoevropského rytíře. I když se mohli utkat v boji, neznamenalo to, že vítěz sebral mrtvole poraženého zbroj a obléknul se do ní. I když se ti může zdát, že to dává smysl. Maximální možná tolerance časové odlišnosti jednotlivých částí zbroje je podle pravidel HMB 50 let oběma směry. S otázkou historičnosti tvé výzbroje ti rádi pomůžeme.
Takže kde začít? Věci do tělocvičny už asi máš, když jsi trénoval. Tady je seznam podle pořadí důležitosti. Neznamená to, že nemůžeš postupovat trochu jinak, použij ale tohle alespoň jako dobrou radu a inspiraci. Tipy, kde sehnat jednotlivé věci, nalezneš na konci článku v seznamu výrobců.
1. Helma
Helma je tvůj nejlepší kamarád, až se dostaneš do boje, pochopíš, o čem mluvím. Aby ti ale kamarád pomáhal, musíš si na něj zvyknout, koukat zkrz cedník na špagety a orientovat se při tom v prostoru dá trochu práce. Průměrná váha helmy je cca 7 kilo. Tvůj krk si na to musí zvyknout a posílit, v opačném případě hrozí riziko nepříjemného úrazu. Musíš si zvyknout v tom dýchat, koukat a bojovat. K helmě patří i tzv. batvat – vycpávané vyměkčení. Správně ušitý batvat je otázkou zdraví. S jeho výrobou ti rádi pomůžeme. Takže helma jako první. Bez výjimky.
Návod na vypcávku
Příklady helem na stránkách
2. Suspensor
Ano. Tato drobnost ti zachrání to nejcenější, co máš. Do těchto partií se sice útočit nesmí, nehody se ale stávají velmi často. Suspensor hojně využiješ i při trénincích, ne jen na turnajích. Pro naše účely je více než vhodný suspensor kovový. Velmi se osvědčil thaiboxový hliníkový, potažený kůží. Hliník vydrží zásah palcátem, plast ne. Proč je suspensor tak veledůležitý, snad rozvádět nemusím J Až budeš nakupovat suspensor, doporučuji koupit rovnou i boxerský chránič zubů. Stačí ten levný za cca 60 kč. Nic to nestojí a až tě budou rusové bacat po hlavě halapartnama, oceníš, že máš mezi zubama něco měkkého a pevného a ne vlastní rozdrcenou sklovinu. Doporučujeme chránič pouze pro horní patro, můžeš použít i chránič pro obě patra, budeš ale dýchat pouze přes úzkou štěrbinu v chrániči. Prakticky všichni používají pouze chránič horního patra.
Krátký článek k doplňkům ke zbroji
3. Prošívanice
Prošívanice je vycpávaný oděv, na který budeš později navazovat svou zbroj. Bude tlumit rány, které inkasuješ. Hodit se ti ale bude ještě dřív, než si pořídíš zbroj. Na některé naše společenské kontaktní hry, na tréninky s měkčenými zbraněmi atd… K prošívanici patří i prošívané nohavice. Prošívaný komplet se dá ušít. Návod jak na něj nalezneš na našich stránkách v sekci návody.
Pokud máš prošívanici z dřívějších dob, lze upravit aby neměla škvíry podle toho návodu
4. Boxerské rukavice
Trénujeme kickboxové techniky a máme k disposici náš vlastní boxovací pytel, hodí se mít vlastní pár rukavic, aby sis nemusel pořád půjčovat od ostatních. K rukavicím patří i boxerské bandáže, které pravděpodobně využiješ i ke zbroji.
5. Sparringový komplet
Odtud už není důležité dodržovat toto pořadí přesně, přes to bych ti to ale doporučil. Sparringovým kompletem se myslí výbava pro plnokontaktní boj s měkčenými zbraněmi – bacátky. Patří do něj bandáže s vyměkčením pro kolena a lokty, ochranná vesta na tělo, holeně + nárty, bacátko, měkčený štít, rukavice – osvědčily se hokejové, sparingová helma – nejideálnější bude pravděpodobně helma na lacross, má krytý obličej, je plastová. Místo kompletu lze použít pro začátek určitě i prošívanice s nohavicemi, pro plnokontaktní sparring ale bude později potřeba výše popsaný komplet.
6. Zbroj
Ano, konečně se dostáváme k tomu nejzajímavějšímu. Věř ale, že první 4 položky budeš potřebovat mnohem dříve než zbroj. Tady už je jedno, zda začneš ochranou rukou, nohou, nebo těla. Jsou 2 možnosti, jak pořídit zbroj, záleží na tom, jestli je ti dražší tvůj čas, nebo tvé finance a samozřejmě, jak zručný jsi. Existují tisíce různých typů zbrojí ve všech regionech a časových obdobích a je nad mé síly všechny je tu rozepsat. Časem ty nejznámější poznáš. Nejjednodušší a nejlevnější zbrojí na výrobu je zbroj podbíjená, konstruovaná z chráničů paží, předloktí, stehen a holení, které jsou vyrobeny z kovových pásů přinýtovaných na látce. Ty je možno si vyrobit doma s minimem finančních nákladů. Jak na to, ti rádi poradíme. Ochrana těla, tzv. plátový kabátec nebo brigantina, je podobně, jako ruce a nohy, konstruována z plechových částí nanýtovaných na látce. Je také možno použít kůži, nedoporučujeme ji ale, není tak prodyšná a pohyblivá a je těžší. Ochrana těla se dá také vyrobit doma. Poskytneme ti rady a tipy, jak a kde materiál koupit, nastříhat a zkonstruovat. Dále jsou to plechové kolena, lokty a ramena. Pokud nejsi kovář, musí ti je někdo vyrobit, což ale nemusí stát moc peněz. Helmu už máš. Zbývají rukavice. Rukavice jsou u nás stále trochu problém, většina výrobců je neumí udělat tak, aby sloužily pro naše účely. Jedna z nejnepříjemnějších věcí jsou špatné rukavice. Jedna z osvědčených možností je objednat je od zavedených výrobců z Ukrajiny, ovšem rukavice jsou vždy poněkud dražší částí výstroje. I s rukavicemi se dá ale poradit. Je jen na tobě, jestli si zbroj objednáš nebo vyrobíš, je to časově náročnější úkon, takže je jen na tobě, co je pro tebe cennější, jestli čas, nebo peníze. Pokud se rozhodneš zbroj koupit, je samozřejmě možnost koupit i jiné typy než podbíjenou zbroj, o tom se tu ale rozepisovat nemohu, je to na samostatný článek. Nicméně rádi ti pomůžeme s výběrem.
Příklady zbrojí na stránkách
7. Historické boty
Může se to zdát jako prkotina, ale není. Součástí historické výstroje jsou i historické boty. Na většině turnajů jsou historické boty podmínkou pro účast. Je sice možné je vyrobit, pokud ale nejsi zkušený švec, nestojí to za tu ztrátu času a materiálu. Za cca 3000 se dají pořídit boty, které jsou pohodlné a vydrží ti spoustu let. Určitě si pořiďte nízké boty, aby se v nich dobře běhalo, kopalo a nepřekáželi při nandavání zbroje (vysoké ,,holinky“ se perou s plátovými holeněmi). Špičku také spíše mírně špičatou nebo kulatou (ta není tolik historická, ale tolerovaná) abyste o ní nezakopávali. Kde k nim přijít se dozvíš v seznamu výrobců na konci článku.
8. Historický civilní oděv
Nejen bojem jest člověk živ, na vícedenních turnajích pod širým nebem se nebojuje často celý den a ve volném čase musíš chodit ustrojen právě v historickém oděvu, abys nenarušoval dobovou atmosféru v táboře. Oděv musí být skutečně historicky autentický, fantasy kostým trpaslíka z dob, kdy jsi jezdil na fantasy LARP akce bohužel stačit nebude. Jak a kde koupit jaké materiály a jak a kde ušít/nechat ušít oděv ti rádi poradíme. A neboj se, nemusí jít o nic drahého, pokud nejsi modelka J K oděvu patří také kožený opasek, který se ti bude hodit i přes zbroj.
9. Zbraně + štít.
Štít se nesnaž vyrobit, zabere to moc času a pokud s tím nemáš zkušenosti a potřebné přípravky, jenom ztratíš hromadu času. Na štít máme sponzora, který nám dává lepší ceny a je spolehlivý. Viz seznam výrobců na konci článku. Zbraň. To je taky kapitola sama pro sebe. Ze začátku si spíše půjčuj zbraně a štíty od nás, aby sis vyzkoušel, co ti sedí nejlépe. Stejně si budeš nakonec chtít pořídit vlastní soukromý arzenál, tak jako každý z nás. Na meče, tesáky, sekery a všechny čepelovité zbraně máme sponzora, dává nám lepší ceny a je to spolehlivý řemeslník. Drtivé zbraně, jako např. palcáty se také dají sehnat od některých členů klubu. Výrobců zbraní je mnoho použitelných, pokud si ale něco chceš pořizovat, zase to nejdříve raději prokonzultuj s námi.
10. Volitelná výbava.
Funkční prádlo pod zbroj. Hodí se pro odvádění potu, když jsi ve zbroji celý den a máš zrovna 20 minut pauzu, je nepříjemné, když tě vlastní tričko začne studit, protože je propocené a ty vychladneš. Motorkářský chránič páteře. Není to povinná výstroj, ale všichni ji velmi doporučují. Často se ti může stát, že dostaneš pořádnou ránu halapartnou přes záda, tvoje zbroj je sice dobrá a skvěle funguje, pokud jde ale o partie, jako je páteř, hodí se mít jednu kvalitní ochranu navíc. Velmi doporučujeme. Hokejový chránič kostrče. Nikdo z nás ho nepoužívá, ale ve světě ho sem tam někdo nosí. Není to příliš důležité. Hokejový chránič krku. Je to plastový límec, který má ochránit před rozdrcením ohryzku v případě nárazu rychle letícího puku. Jako dodatečná ochrana pod zbroj proč ne. Moc lidí ho ale nepoužívá, s dobrým batvatem není potřeba. Motokrosový plastový krunýř. Jedná se o plastový chránič hrudníku a zad, někdo ho používá, většina lidí ne. Stačí páteřák. Historický stan. Spousta akcí přes léto jsou historické akce či slavnosti, na kterých probíhá také HMB turnaj a jezdíme tam na celý víkend. Jak už bylo řečeno ohledně historie, musíme ji dodržovat. Proto není možné spát v igelitové „bublině“ v historickém tábořišti. Ovšem vlastní stan rozhodně není podmínkou.
Seznam doporučených výrobců.
Pokud není uveden kontakt, znamená to, že to musí jít přes nás, abys dostal slevu, ptej se na stránkách klubu. Toto není myšleno jako reklama, ale jako doporučení pro nákup kvalitních produktů.
Zbraně:
Tomáš Lebduška – náš sponzor.
Dělá pěkné a prakticky nezničitelné zbraně. Výborné dodací termíny, spolehlivost, příznivé ceny.
Štíty:
David Shane Vejmělka – Výroba Štítů – náš sponzor.
Spolehlivý řemeslník, dělá kvalitní štíty, po dohodě je může i namalovat. Dobré dodací lhůty, spolehlivost, příznivé ceny. Kontakt https://www.facebook.com/vyrobastitu?fref=ts
Prošívanice a kostým:
Eva Hoffmannová
naše velká fanynka a maminka našeho bojovníka Honzy „Hanse“ Hoffmanna. Začala pro nás na kšeft šít prošívanice a je velice šikovná. Všechny kontakty přes Hanse prosím.
Telefon – 773 03 02 63
E-mail – hoffmannova68@gmail.com
Batvaty:
Radim „Cosmo“ Kosmák
náš oddaný support, fanoušek a taťka, batvat vám celý nevyrobí, po domluvě ale může poradit, případně pomoct s výrobou. Když na něj budete hodně milí, možná vám ušije polotovar a vy si ho jen dovycpete.
Návod na vypcávku
Boty:
Alan Kvasnička – Alanky
Velmi kvalitní výrobce bot. Mám od něj pár, které používám 6 let a pouze jednou jsem si nechal vyměnit koženou podrážku, protože byla prochozená. Udělá boty namíru, historicku adekvátní, se železnými cvoky v podrážce. Vysoká kvalita se trošku odráží na ceně – okolo 3000 za kotníkové.
Sedlář Mates
Nemám osobní zkušenost, ale je také celkem vyhlášený. Je levnější a pro mě i méně kvalitní, ale jeho výrboky jsou dostačující a nějaký ten pátek také vydrží.
Helmy a zbroje:
Dima Nikitin
náš velký mistr a učitel. Jeho zbroje a helmy jsou prvotřídní kvality a za příznivou cenu. Helmy vysoké kvality dokáže produkovat v poměrně krátké době. Doporučuji objednávat helmy pouze u něj, helma je velice specifická věc a pokud máte jednou osvědčeného výrobce, nechcete experimentovat jinde. Zvlášť pokud jde o experimenty s tvrdostí vlastní lebky. Na zbroje bývá čekací doba půl roku nebo i více. Má spoustu zakázek a bohužel málo času. Zatím nevyrábí rukavice. Kontakt osobně na tréninku.
Mojmír Vrtal
Český zkušený platnéř, který začal vyrábět i zbroje vyhovující pravidlům HMB. Za příznivé ceny, ovšem čekací lhůty bývají cca 1 rok a to pouze proto, že u něj jako HMB tým máme přednost. Vyrábí vše. Pro dohodu s Vrtalem kontaktujte Burgra.
Zahraniční výrobci – Ukrajina,
Námi prověření ukrajinští výrobci jsou velice šikovní, zkušení, mají poměrně rychlé dodací lhůty, kvalitní výrobky a jsou spolehliví. Dokáží vyrábět i z Titanu – výhoda velké odolnosti a velmi nízké váhy, ovšem poněkud dražší. S helmami od nich nemáme žádné zkušenosti, předpokládáme, že budou kvalitní, ovšem platí to, co jsem psal výše. Všechny naleznete na FB pod jménem, které uvedu zde.
Andrey Galevskiy
zbroje všeho druhu, ptejte se po klubu na zkušenosti, někdo od nás od něj něco má.
Sharukhan Clan
tato banda se zabývá převážně zbrojemi východního tipu (asie), vyrábí ale i Evropu. Na FB hledejte také Sharukhan Market. Vynikající řemeslníci, spolehliví.
Aleksey Perebeynos
další kvalitní výrobce. Někdo z naší bandy má od něj mongolskou zbroj vyrobenou komplet z titanu. Spolehlivost, dobré dodací lhůty, velká vstřícnost.
To je vše. Děkuji za čtení. V případě dotazů se neváhejte ptát, rádi vám se vším pomůžeme.
Martin Štádler
0 komentářů